MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class (W211) 240 V6 4MATIC 5AT AWD (177 HP)
2002–
174
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |