MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class (W211) 270 CDI 5AT RWD (177 HP)
2002–
174
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2685cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |