MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class (W212) 200 6MT (184 HP)
2013–
181
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |