MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class (W212) 220 CDI 6MT (170 HP)
2013–
168
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |