MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class (W212) 250 CDI 4Matic 7AT (204 HP)
2013–
201
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |