MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class Wagon (S211) 220 CDI 6MT RWD (152 HP)
2003–
150
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |