MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class Wagon (S211) 320 CDI V6 7AT RWD (224 HP)
2003–
221
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
31.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.1mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1885kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |