MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class 290 Turbodiesel 5MT RWD (129 HP)
1995–
127
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2874cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 94 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |