MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class E 220d 4MATIC 9AT AWD (197 HP)
2024–
194
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1993cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 194bhp |
| Power | 144.9kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4948mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2962mm |
| Kerb Weight | 1975kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |