MERCEDES BENZ Mercedes-Benz G-Class 3 Doors 240 GD 4MT AWD (72 HP)
1979–
71
bhp
Power
71
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
Performance
| Top Speed | 114km/h |
| Top Speed | 71mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3955mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 R16 M+S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |