MERCEDES BENZ Mercedes-Benz G-Class 5-door (W463) G 300 5MT AWD (170 HP)
1989–
168
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2960cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1935mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2220kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 R16 M+S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |