MERCEDES BENZ Mercedes-Benz G-Class 5-door 290 GD 5MT AWD (95 HP)
1979–
94
bhp
Power
25
s
0–100 km/h
82
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2874cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 192Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 25s |
| Top Speed | 132km/h |
| Top Speed | 82mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1946mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2105kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |