MERCEDES BENZ Mercedes-Benz G-Class 5-door 400 CDI V8 5AT AWD (250 HP)
2001–
247
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
| Fuel Tank | 96L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1935mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2585kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |