MERCEDES BENZ Mercedes-Benz G-Class Cabriolet 320 CDI
2001–
221
bhp
Power
110
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1941mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 2160kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |