MERCEDES BENZ Mercedes-Benz GLA 200 7AT (163 HP)
2021–
161
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |