MERCEDES BENZ Mercedes-Benz GLC Coupe 200 d 4MATIC 9AT AWD (163 HP)
2020–
161
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1950cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |