MERCEDES BENZ Mercedes-Benz GLC Coupe 220 d 4MATIC 9AT AWD (194 HP)
2020–
191
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 191bhp |
| Power | 142.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |