MERCEDES BENZ Mercedes-Benz GLK 220 CDI 7AT RWD (170 HP)
2012–
168
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1886mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |