MERCEDES BENZ Mercedes-Benz GLK 350 CDI 4MATIC 7AT AWD (265 HP)
2012–
261
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1886mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1825kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |