MERCEDES BENZ Mercedes-Benz "Grosser Mercedes" W07 Pullman 770 Kompressor
1930–
197
bhp
Power
99
mph
Top Speed
7.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7655cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
Transmission
| Gearbox | Semi-Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 7.8mpg |
| Combined | 30.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5601mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 3749mm |
| Kerb Weight | 2700kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |