MERCEDES BENZ Mercedes-Benz Model 300 (W186) 300 b 4MT (125 HP)
1951–
123
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 223Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5055mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00-15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |