MERCEDES BENZ Mercedes-Benz S-Class (W221) 600 V8 5AT RWD (517 HP)
2005–
510
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
16.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5513cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 510bhp |
| Power | 380kW |
| Torque | 830Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.4mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 21.8L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5207mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3165mm |
| Kerb Weight | 2180kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front-255/45 R18/Rear-275/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |