MERCEDES BENZ Mercedes-Benz S-Class 300 SE 5MT RWD (231 HP)
1991–
228
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5105mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3040mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |