MERCEDES BENZ Mercedes-Benz S-Class 400 V8 SE 4AT RWD (286 HP)
1991–
282
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5105mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3040mm |
| Kerb Weight | 1990kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R16Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |