MERCEDES BENZ Mercedes-Benz S63 AMG Coupe 5.5L V8 BlueDIRECT 7AT RWD (585 HP)
2014–
577
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 577bhp |
| Power | 430kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5027mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2944mm |
| Kerb Weight | 2070kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |