MERCEDES BENZ Mercedes-Benz W03/W04/W05 320
1926–
55
bhp
Power
59
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3131cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 55bhp |
| Power | 41kW |
| Torque | 162Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 95km/h |
| Top Speed | 59mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 3429mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |