MERCEDES BENZ Mercedes Benz Typ S (W06) 6.8 Kompressor (26/120/180)
1927–
177
bhp
Power
106
mph
Top Speed
9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 392Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9mpg |
| Combined | 26.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 3401mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |