MERCEDES BENZ Mercedes E-Class Coupe (C207) E 200 6MT RWD (184 HP)
2014–
181
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |