MERCEDES BENZ Mercedes E-Class Coupe (C207) E 220 CDI 6MT RWD (170 HP)
2014–
168
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |