MERCEDES BENZ Mercedes E-Class Coupe (C207) E 250 CDI 7AT RWD (204 HP)
2014–
201
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
153
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 246km/h |
| Top Speed | 153mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |