MERCEDES BENZ Mercedes E-Class Coupe (C207) E 400 7AT RWD (333 HP)
2014–
329
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |