MERCEDES BENZ Mercedes S123 230 E 4MT RWD (136 HP)
1978–
134
bhp
Power
112
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |