MERCEDES BENZ Mercedes S123 240d 4MT RWD (72 HP)
1978–
71
bhp
Power
90
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |