MERCEDES BENZ Mercedes S123 E 300 4MATIC 4AT AWD (179 HP)
1978–
177
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2932cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4765mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1670kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |