MERCEDES BENZ Meredes-Benz SLS AMG Coupe Black Series 6.2L V8 7AT RWD (631 HP/0
2010–
622
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
196
mph
Top Speed
17.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 622bhp |
| Power | 464.1kW |
| Torque | 635Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 315km/h |
| Top Speed | 196mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.2mpg |
| Combined | 13.7L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1262mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 176L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R19 || 295/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |