MERCEDES BENZ ML-Klasse (W163) 230 5MT AWD (150 HP)
1997–2001
148
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2295cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1830kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/75/Tr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |