MERCEDES BENZ ML-Klasse (W163) 270 CDI 5AT AWD (163 HP)
2001–2005
247
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 2335kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |