MERCEDES BENZ ML-Klasse (W163) 270 CDI 6MT AWD (163 HP)
2001–2005
161
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
25.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2688cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.2mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 2105kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60H/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |