MERCEDES BENZ ML-Klasse (W163) 320 5AT AWD (218 HP)
1997–2001
215
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Urban | 18.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1922kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |