MERCEDES BENZ ML-Klasse (W163) 350 V6 5AT AWD (245 HP)
2001–2005
241
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3724cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Urban | 17.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 2185kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60H/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |