MERCEDES BENZ ML-Klasse (W163) 500 V8 5AT AWD (292 HP)
2001–2005
288
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
16.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4966cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 288bhp |
| Power | 215kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.7mpg |
| Combined | 14.1L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 2210kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55H/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |