MERCEDES BENZ ML-Klasse (W164) 320 CDI V6 7AT AWD (224 HP)
2005–2008
221
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2185kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |