MERCEDES BENZ ML-Klasse (W164) 350 CDI BlueTEC V6 7AT AWD (211 HP)
2008–2011
208
bhp
Power
130
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2185kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |