MERCEDES BENZ ML-Klasse (W164) 450 V6 FHEV CVT AWD (340 HP)
2008–2011
275
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 275bhp |
| Power | 205.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |