MERCEDES BENZ ML-Klasse (W164) 500 V8 7AT AWD (306 HP)
2005–2008
302
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
17.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4966cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.6mpg |
| Combined | 13.4L/100km |
| Urban | 18.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2175kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |