MERCEDES BENZ ML-Klasse (W164) 500 V8 7AT AWD (388 HP)
2008–2011
382
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 382bhp |
| Power | 285kW |
| Torque | 529Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2185kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50/R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |