MERCEDES BENZ ML-Klasse (W166) 250 BlueTEC 4MATIC 7AT AWD (204 HP)
2011–2015
201
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4804mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2915mm |
| Kerb Weight | 2150kg |
| Boot Capacity | 833L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |