MERCEDES BENZ ML-Klasse (W166) 350 BlueEFFICIENCY 4MATIC 7AT AWD (306 HP)
2011–2015
302
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4804mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2915mm |
| Kerb Weight | 2130kg |
| Boot Capacity | 833L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |