MERCEDES BENZ ML-Klasse (W166) 400 BlueEFFICIENCY 4MATIC 7AT AWD (333 HP)
2011–2015
328
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
153
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 328bhp |
| Power | 244.9kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 246km/h |
| Top Speed | 153mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4804mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2915mm |
| Kerb Weight | 2030kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |