MERCEDES BENZ ML-Klasse (W166) 500 BlueEFFICIENCY 4MATIC 7AT AWD (408 HP)
2011–2015
402
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4804mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2915mm |
| Kerb Weight | 2130kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |